جمعه دوازدهم شهریور 1389

تجزیه و تحلیل مشکلات مربوط به جوجه درآوری

زمانیکه مشکلی در قابلیت جوجه درآوری بوقوع می پیوندد، این مشکل معمولا می تواند به هچری( کارخانه جوجه کشی )، جابجایی تخم مرغ یا گله مادر ربط داده شود. اگر مشکل، مربوط به گله مادر باشد احتمالا حداقل 4 هفته قبل ( با در نظر گرفتن 3 هفته زمان جوجه کشی و یک هفته ذخیره تخم مرغ ) اتفاق افتاده است. این تاخیر زمانی در مشکل یابی قابلیت جوجه درآوری هزینه زا بوده و حتی ممکن است در صورتیکه اثرعلت مربوطه کوتاه مدت باشد علت یابی را ناممکن سازد. از اینرو ؛ مشکل یابی جوجه درآوری بایستی هر چه زودتر  با استفاده از روش کندلینگ ( در معرض نور قوی قرار دادن تخم مرغ ها ) در هفته اول جوجه کشی انجام گیرد و تخم مرغ های هچ نشده نیز به منظور به حداقل رساندن این تاخیر زمانی در مشکل یابی جوجه دراوری و انجام محاسبات صحیح بایستی بطور دائم کنترل و بازبینی شوند. آنالیز ضایعات هچ در تشخیص قطعی مشکل مؤثر نمی باشد؛ با این حال آن یک ابزار مفید برای مشکل یابی در آزمایش های بعدی می باشد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:5 |  لینک ثابت  

سه شنبه دوازدهم مرداد 1389

زئولیت، واژهای است که از دو واژه یونانی منشأ گرفته است. در زبان یونانی lithos بمعنای سنگ و فعال zein بمعنای جوشیدن است و آن را در فارسی می توان « سنگ جوشان » اطلاق کرد، چرا که در اثر حرارت مستقیم شعله های آتش به صورت مذاب و در حال جوشش در می آیند. زئولیت های ( آنزیمتها ) مصنوعی و طبیعی یکی از سنگ های معدنی و صناعی بسیارپرفایده و سود آور محسوب می شود که سالانه میلیون ها دلار را نصیب کشورهای صنعتی می نماید
ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:30 |  لینک ثابت  

دوشنبه سی و یکم خرداد 1389

کلیاتی بر نژادهای مرغ

مقدمه : در دهه اخیر روشهای پیشرفته ایی باعث بهبود قابل توجهی در کیفیت و اصلاح نژادها شده است . بدلیل رشد و توسعه قوی اطلاعات با استفاده از سیستمهای پردازش اطلاعات ، امکان عملی کردن تئوری انتخاب ژنتیکی بصورت سیستماتیک بوجود آمده است .
این تکنیکهای جدید از مدتها قبل کاربرد داشته و بنابراین طیف وسیعی از دانش و تجربه را در پی خواهد داشت . گروه هایی از متخصصین بسیار متبحر نیز بهره گیری از آخرین نتایج پژوهشی را تضمین میکنند . به این ترتیب نیازهای متغیر بازار را بسرعت بطور موثر پاسخگو خواهند بود .
در این مقاله سعی شده است که خصوصیات و ویژگیهای چهار گونه از نژادهای لهمن را مورد بررسی قرار دهیم . بایستی به این نکته توجه کرد که این شرکت ، نژادهای دیگری را در سال اخیر میلادی به بازار عرضه کرده است که خصوصیاتی مطمئنا بهتر ، از نژادهای بررسی شده در این مقاله را دارند .در مقالات بعدی به نژادهای جدید لوهمن نیز خواهیم پرداخت .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:52 |  لینک ثابت  

چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389

محلول های مورد استفاده در پرندگان

محلول های حمایتی ذیل به عنوان درمان حمایتی در طیور اهلی و پرندگان زینتی استفاده می شوند و نباید به عنوان جایگزینی جهت دارو درمانی کارهای مدیریتی یا درمان آنتی بیوتیکی تلقی شوند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:28 |  لینک ثابت  

چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389

خصوصیات و تركیب واكسن های مصرفی طیور

واكسن بیماری مارك
در حال حاضر دو نوع واكسن مارك در ایران به مصرف می رسد :
الف) H.V.T vaccine :
این نوع واكسن از هر پس ویروس بوقلمون و به صورت لیوفیلینره ساخته شده و مصرف آن در جوجه های تخمگذار در یكروزگی برابر دستورالعمل موسسه سازنده ضروری و اجباری است
ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:26 |  لینک ثابت  

چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389

تعیین جنسیت جوجه ها پیش از تفریخ بصورت اتوماتیک

رویای تعیین جنسیت جوجه ها پیش از تفریخ کم کم تبدل به واقعیت می شود.در مقاله ذیل اصول و روش های کاربردی ویژه ای شرح داده شده است
ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:24 |  لینک ثابت  

چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389

چگونه بر گاز آمونیاک سالن های مرغداری غلبه کنیم ؟

گازهای مختلفی در طول دوره پرورش در سالنهای مرغداری یافت می شوند اکثر آنها از غلظتهای بالا تر از حد مجاز باعث ایجاد ضایعات و در موارد حاد باعث تلفات می گردند .ولیکن در عمل قسمت اعظم مشکلات مرغداری ها در رابطه با گاز آمونیاک می باشد .

ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:20 |  لینک ثابت  

چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389

شربت شکر، خوراک جدید برای تامین انرژی طیور

در خاورمیانه که قیمت غلات رو به افزایش است، شربت شکر به عنوان یک منبع مؤثر و اقتصادی برای خوراک طیور مطره شده است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا در 14:18 |  لینک ثابت   • 
مطالب قدیمی‌تر